Rijekom je oduvijek tutnjao ritam bunta i promjena. I neka od najvećih imena glazbene i umjetničke scene u Hrvatskoj ponikla su iz Rijeke. A 2020. godine Riječanke i Riječani, pa i cijela okolica ovog nekad moćnoga industrijskog grada, jezikom umjetnosti ne progovaraju samo o svojem bogatstvu hrvatske stvaralačke scene, nego ovaj grad pokušava redefinirati sebe za 21. stoljeće na najljepši mogući način.
Ove veoma aktualne teme za cijeli svijet, a posebice za Europu, tematizirane su kroz sedam programskih pravaca: Slatko i slano, Lungomare art, Kuhinja različitosti, Dopolavoro, Doba moći, Dječja kuća i 27 susjedstva.
Među mnogim akterima tu su imena kao što su Idis Turato, Igor Eškinja, Damir Martinović Mrle, Numen/For use te Davor Sanvincenti, a dijelovi grada pretvaraju se u umjetničke oaze, i to s trajnim instalacijama i projektima koji preobražavaju Rijeku u sasvim novu metropolu, kako je i dosad bilo s većinom prijestolnica kulture.
Privlačeći sredstva za razvoj prijestolnice, spill over efekt odrazit će se i na ruralna područja, tako da se neki od programa održavaju u Lošinju, Brseču, Crikvenici, Loparu, Baški, Lovranskoj dragi i drugima susjedstvima Rijeke.
Dio tih sredstava uložit će se i u infrastrukturne projekte. Tako nekadašnja tvornica „Rikard Benčić” postaje novi hram riječke kulture, a institucije Muzej grada Rijeke, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Gradska knjižnica i Dječja kuća uz novo ruho dobivaju i središnje funkcije u kulturnom životu Rijeke.