Fascinantna flora Hrvatske
Fascinantna flora Hrvatske
Hrvatska je fascinantna zemlja prepuna prirodnih ljepota. U Hrvatskoj raste više od 5000 različitih biljnih svojti, a pretpostavlja se da mnoge vrste još nisu otkrivene i zabilježene. Ako se taj poznati broj stavi u okvire male površine Hrvatske, slobodno možemo reći da to predstavlja iznimno bogatstvo. Površinom mnogo veće države u Europi imaju oskudniju floru.
Odakle toliko bogatstvo flore? Hrvatska je kao južnoeuropska zemlja smještena na razmeđi kontinentalne i sredozemne klime. Uz takav geografski položaj, raznolikost flore rezultat je i opstanka dijela prastare flore (tzv. relikti) jer su ovi krajevi u razdobljima najvećih ledenih doba bili većinom pošteđeni od leda i snijega.
Kombinacija vrlo raznolikog reljefa – visoki planinski masivi, krška polja, doline rijeka i vrlo razvedena obala s brojnim otocima – utjecala je na nastajanje velikog broja biljnih svojti.
Međutim, i sva ostala područja naše male zemlje na poseban će vas način oduševiti.
Planinske visine i vremenske (ne)prilike pridonijele su razvoju čarobne flore na području Like i Gorskog kotara koje obiluje različitim vrstama niskog raslinja i šuma prilagođenih visinama. Uz sve to, istaknimo da je ovo iznimno područje stanište naših dvaju najpoznatijih biljnih endema – krškog runolista i velebitske degenije. Područje Kvarnera jedno je od florom najbogatijih i najraznolikijih dijelova Hrvatske s više od 2700 različitih biljnih vrsta.
Zanimljivost – gljive nisu biljke!
Premda većina ljudi gljive doživljaja kao biljke, nedavno je otkriveno da su one genski sličnije životinjama. Nemaju korijen ni listove i ne služe se Sunčevom svjetlošću za preživljavanje. Gljive žive tako da svoje mikroskopske niti „šalju” kroz tlo ili drvo hraneći se svim hranjivim tvarima koje nađu i natope probavnim sokovima.